| Marca |
Beier |
| Model | Beirette Junior II |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1966?-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 (1/4 pe surub husa) |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | nu |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 115x73x67 mm |
| Masa | 364 g |
| Alimentare | nu |
| Husa | piele-plastic |
| Serie | - |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | ? |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | B, 1/30, 1/60, 1/125 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 25 mm |
| Model | Meritar 2.9/45 |
| Focala/luminozitate | 45 mm / F2.9 |
| Diafragme | 2.9/4/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 2 ft - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | 1426650 |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Memorator tip film pe rotita de avans. Resetarea contorului de cadre se face prin ridicarea rotitei de retur si rotirea celor doi pini verticali. Returul filmului se face prin actionarea parghiei de pe spate (R) si ridicarea rotitei de avans/armare circa 3 mm, apoi se actioneaza rotita de retur.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
https://oldcamera.blog/2020/02/05/beier-beirette-12-0705/
Locatia
01-026
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|