| Marca |
Pentacon |
| Model | Praktica MTL 5 |
| Tara de provenienta |
DDR |
| Perioada de fabricatie | 1983-1985 |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | reflex monoobiectiv |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | TTL |
| Telemetru | fresnel / claritate / multiprisma / rupere |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 145x99x53 mm corp, 145x99x103 mm cu ob 29 mm |
| Masa | 574 g / 778 g cu ob 29 mm |
| Alimentare | LR44 |
| Husa | ? |
| Serie | 067461 |
|
Obturator
| Tip | focal |
| Model | perdea verticala |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | da |
| Timpi expunere | B, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | da, M42 |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 55 mm |
| Model | Pentacon auto 29 mm 1:2.8 Multi Coating |
| Focala/luminozitate | 29 mm / F2.8 |
| Diafragme | 2.8/4/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 0.25 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | 4183341 |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | central |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Selector de sensibilitate pe rotita timpilor de expunere. Martor expunere in vizor (prin pozitionarea acului deasupra cercului). Pe lateral pe pentaprisma, langa declansator, buton preselectie diafragma (si masurare expunere).
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://camera-wiki.org/wiki/Praktica_MTL_5
Locatia
01-023
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|