| Marca |
Kodak |
| Model | Retinette |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1954-1958 |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 (1/4 pe surub husa) |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | nu |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 126x81x64 mm |
| Masa | 478 g |
| Alimentare | nu |
| Husa | piele |
| Serie | 331127 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Compur Rapid |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | mecanica |
| Timpi expunere | B, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 29.5 mm |
| Model | Schneider-Kreuznach Reomar |
| Focala/luminozitate | 45 mm / F3.5 |
| Diafragme | 3.5/4/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 3.5 feet - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Modelul 022. Primul model Retinette non folding. Parghia de armare si avans film pe dreapta, la baza aparatului. Memorator tip film pe rotita de retur.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Kodak_Retinette
http://kodak.3106.net/index.php?p=216&cam=1359
Locatia
01-022
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|