| Marca |
Minolta |
| Model | X-500 |
| Tara de provenienta |
Japonia |
| Perioada de fabricatie | 1983-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | plastic-metal |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | reflex monoobiectiv |
| Contor cadre | mecanic autoresetabil |
| Exponometru | TTL |
| Telemetru | claritate / multiprisma / rupere |
| Programe | Auto/Manual, Self timer, AEL |
| Dimensiuni | 141x91x57 mm, 141x91x96 mm cu ob 50 mm, 141x91x147 mm cu ob 28-80 mm |
| Masa | 488 g corp, 656 g cu ob 50 mm, 986 g cu ob 28-80 mm |
| Alimentare | 2xAG13 |
| Husa | geanta textila |
| Serie | 6064043 |
|
Obturator
| Tip | focal |
| Model | perdea orizontala |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | electronica |
| Timpi expunere | Auto, B, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | da, SR mount |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 49 mm (50 mm), 62 mm (28-80 mm) |
| Model | Minolta MD 50 mm 1:1.7, MC Soligor Zoom Macro 28-80 mm 1:3.5-4.5 |
| Focala/luminozitate | 50 mm / F1.7, 28-80 mm / F3.5-4.5 |
| Diafragme | 1.7/2.8/4/5.6/8/11/16/22 (50 mm), 3.5/4/5.6/8/11/16 (28-80 mm) |
| Punere la punct | 0.45 m - infinit (50 mm), 1.8 m - infinit si macro (28-80 mm) |
| Moduri de lucru | manual/automat |
| Serie | 9344819 (50 mm), 381082481 (28-80 mm) |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial / central dedicat |
| Model lampa | standard/dedicat |
|
Descriere
Buton preselectie diafragma. Posibilitate indicare sonora timpi lungi in modul auto. Conectorul declansatorului flexibil se afla pe lateral stanga obiectivului. Diafragma vizibila in vizor. Reglaj sensibilitate film (12-3200) langa rotita de retur. Pe partea din fata buton cu doua pozitii: apasat=AEL, ridicat=Self timer (cu indicatie luminoasa). Indicator expunere in vizor. In modul A, prin reglarea diafragmei se afiseaza timpul ales de aparat. In modul M, functie de diafragma setata se afiseaza timpul optim, iar cel curent se afiseaza clipind. Prin modificarea diafragmei si timpului se suprapune indicatia curenta peste cea optima. Declansatorul este tactil, astfel ca la atingere, se aprind indicatiile luminoase din vizor. Pe capacul din spate are un buzunar pentru pastrarea unei parti a ambalajului de carton al filmului. Pe curea are un capac pentru vizor si o cutiuta pentru baterii de rezerva. Permite atasarea unui motor winder.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://rokkorfiles.com/X-570.htm
http://camera-wiki.org/wiki/Minolta_X-500
Locatia
v7
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|