| Marca |
Agfa |
| Model | Silette-F |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1963-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal-plastic |
| Fixare trepied | 1/4 (1/4 pe surub husa) |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | nu |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 121x82x67 mm |
| Masa | 324 g |
| Alimentare | B154 (15 V) |
| Husa | piele |
| Serie | FK 2337 (6114 pe husa) |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Prontor 125 |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | B, 1/30, 1/60, 1/125 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | nu |
| Model | Agfa Color Agnar |
| Focala/luminozitate | 45 mm / F2.8 |
| Diafragme | 2.8/4/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 1 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | intern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | nu |
| Contact sincro | nu |
| Model lampa | AG1 |
|
Descriere
Contorul de cadre este situat lateral dreapta. Capac peste compartimentul lampii flash. Bateria se afla pe spate,langa vizor, sub capacul cu tabelul de calcul al expunerii flash.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
https://camerapedia.fandom.com/wiki/Agfa_Silette_F
https://austerityphoto.co.uk/flash-in-the-pan-agfa-silette-f-review/
https://www.collection-appareils.fr/x/html/camera-427-Agfa.html
Locatia
st
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|