| Marca |
Eho-Altissa |
| Model | Altix IV |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1952-1955 |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | rotativ |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4, 3/8 |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | nu |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 115x74x75 mm |
| Masa | 420 g |
| Alimentare | nu |
| Husa | piele |
| Serie | - |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Cludor |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | B, 1, 1/2, 1/5, 1/10, 1/25, 1/50, 1/100, 1/200 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 30 mm |
| Model | Trioplan |
| Focala/luminozitate | 50 mm / F2.9 |
| Diafragme | 2.9/4/5.6/8/11/16 |
| Punere la punct | 0.85 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | 1272670 |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial |
| Model lampa | - |
|
Descriere
Pentru incarcarea filmului se desface capacul inferior (prin glisarea butonului central). Partea din spate a aparatului se poate apoi deschide pentru aranjarea filmului. Protectie impotriva dublei expuneri.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.collection-appareils.fr/x/html/appareil-10801-Eho%20Altissa_Altix%20IV.html
Locatia
01-018
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|