| Marca |
AKA |
| Model | Akarelle |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1955-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic, aditiv |
| Exponometru | nu |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 132x76x45 mm corp, 132x76x87 mm cu ob 90 mm |
| Masa | 446 g corp, 566 g cu ob 90 mm |
| Alimentare | nu |
| Husa | ? |
| Serie | 133147 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Prontor-SVS |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | mecanica |
| Timpi expunere | B, 1, 1/2, 1/5, 1/10, 1/25, 1/50, 1/100, 1/300 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | da, montura specifica |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 31.5 mm |
| Model | Staeble-Telexon 90 mm 1:5.6 |
| Focala/luminozitate | 90 mm / F5.6 |
| Diafragme | 5.6/8/11/16/22/32 |
| Punere la punct | 1.5 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | 670458 |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial, M/X selectabil |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Prevazut cu capac obiectiv. Memorator sensibilitate film pe rotita de retur. Temporizarea este pozitia V a comutatorului sincro. In vizor sunt marcate cadrele pentru 3 tipuri de obiective: 50mm, 75 mm si 90 mm, Returul filmului este posibil cu actionarea unei parghii marcate cu R, aflata pe levierul de armare/transport.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.cjs-classic-cameras.co.uk/arette/arette.html
http://www.collection-appareils.fr/x/html/appareil-11828-Aka_Akarelle.html
Locatia
01-017
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|