| Marca |
Kodak |
| Model | Instamatic 500 |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1963-1966 |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 126 |
| Format cadru | 28x28 |
| Avans film | levier |
| Retur film | nu |
|
Corp
| Material | metal-plastic |
| Fixare trepied | 1/4 (1/4 pe surub husa) |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | fereastra (citire pe film) |
| Exponometru | manual, cuplat cu diafragma si timpul de expunere |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 122x66x59 mm |
| Masa | 394 g |
| Alimentare | nu |
| Husa | piele-metal |
| Serie | 118857 (KP 305) |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Compur |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | B, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 30 mm |
| Model | Schneider-Kreuznach Xenar |
| Focala/luminozitate | 38 mm / F2.8 |
| Diafragme | 2.8/4/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 0.7 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | 8537256 |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | central/coaxial |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Indicatia exponometrului este in vizor, la partea inferioara. Capacul superior al husei este detasabil, ramanand doar o sina de metal ce sustine aparatul.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Kodak_Instamatic_500
Locatia
01-016
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|