| Marca |
Agfa |
| Model | Silette (Type 1) |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1953-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 (1/4 pe surub husa) |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | nu |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 128x81x62 mm |
| Masa | 440 g |
| Alimentare | nu |
| Husa | piele |
| Serie | BE 3294 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Prontor-SVS |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | mecanica |
| Timpi expunere | B, 1, 1/2, 1/5, 1/10, 1/25, 1/50, 1/100, 1/300 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | nu |
| Model | Agfa Apotar |
| Focala/luminozitate | 45 mm / F3.5 |
| Diafragme | 3.5/4/5.6/8/11/16 |
| Punere la punct | 1 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Memorator sensibilitate film pe rotita de retur, actionabil doar cu rotita ridicata. Similar cu 469, dar cu alt obturator.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.collection-appareils.fr/x/html/appareil-12319-Agfa_Silette.html
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Agfa_Silette_(original)
Locatia
01-016
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|