| Marca |
Tasco |
| Model | Bino/Cam 8000 |
| Tara de provenienta |
Japonia |
| Perioada de fabricatie | 1980-1983 |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 110 |
| Format cadru | 13x17 |
| Avans film | rotativ |
| Retur film | nu |
|
Corp
| Material | metal-plastic |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | directa (prin binoclu) |
| Contor cadre | fereastra (citire pe film) |
| Exponometru | nu |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 103x66x144 mm |
| Masa | 470 g / 540 g cu ob 100 mm |
| Alimentare | nu |
| Husa | ? |
| Serie | 83770 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | perdea orizontala (metalica) |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | 1/125, 1/250 (marcati cu 1 si 2) |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | da (mai exista doua obiective: 70 mm si 150 mm) |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 27 mm |
| Model | Tele-Tasco 100 mm 1:5.6 |
| Focala/luminozitate | 100 mm / F5.6 |
| Diafragme | 5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | fixa |
| Moduri de lucru | ? |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | nu |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | nu |
| Contact sincro | nu |
| Model lampa | - |
|
Descriere
Practic, este un binoclu 7x20 mm cu un aparat de fotografiat atasat, aparat ce foloseste film tip 110. Aparatul este dotat cu obiectivul standard de 100 mm, existand si obiectivele de 70 si 150 mm. Pentru obiectivul de 100 mm, desi focalizarea este fixa, distanta minima la care focalizeaza este de 7.5 m (la diafragma 22) si de 23 m (la diafragma 5.6). Astfel, nu trebuie fotografiate subiecte mai apropiate decat aceste distante, chiar daca acestea se vad clar in binoclu, intrucat aparatul foto este complet independent, iar focalizarea este fixa. Binoclul permite reglarea distantei dintre ochi, precum si reglajul fiecarui ocular in gama -4 +2. La partea inferioara a aparatului, intre oculare, exista un tabel de expunere. In vizorul drept exista un dreptunghi pentru incadrarea imaginii, valabila pentru obiectivul standard de 100 mm. Pe partea dreapta exista suportul pentru fixare pe trepied. Are curelusa de gat atasata.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.submin.com/110/collection/tasco/cameras/8000.htm
Locatia
v1
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|