| Marca |
Agfa |
| Model | Optima 500 sensor |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1969-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | levier |
|
Corp
| Material | metal-plastic |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | automat |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 117x83x62 mm |
| Masa | 440 g |
| Alimentare | PX625 |
| Husa | piele-plastic |
| Serie | PR 2886 AZ |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Paratic |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | reglati automat |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | nu |
| Model | Agfa Color Apotar |
| Focala/luminozitate | 42 mm / F2.8 |
| Diafragme | Automat/2.8/4/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 1 m - infinit (cu pictograme) |
| Moduri de lucru | automat |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | central |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Versiunea cromata. Cutia originala de carton. Expunere automata timp/diafragma sau diafragma manuala/timp automat. Daca se monteaza flash in patina, acesta actioneaza o parghie care comuta in mod diafragma manuala, reglabila de pe obiectiv. Selector de numar ghid (intre 35 si 90) pe partea dreapta, lateral. Selector de sensibilitate la partea superioara. Bateria se afla intr-un sertar, pe spatele aparatului, in partea dreapta sus. Prin actionarea parghiei din partea de jos a obiectivului, parghia de armare devine parghie de retur, actionandu-se pana la returul complet al filmului. In interior, filmul expus este protejat de un capac, astfel ca la deschiderea accidentala nu se voaleaza decat cadrul curent.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Agfa_Optima_500_Sensor
http://www.collection-appareils.fr/x/html/affich_FT.php?id_appareil=420
Locatia
01-013
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|