| Marca |
Minolta |
| Model | Riva Zoom 105i |
| Tara de provenienta |
Japonia |
| Perioada de fabricatie | 1990-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | motorizat |
| Retur film | motorizat |
|
Corp
| Material | plastic |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | electronic |
| Exponometru | automat |
| Telemetru | autofocus TTL pasiv |
| Programe | Flash auto preflash/auto/on/off, Timer, Advanced Program Zoom (APZ) |
| Dimensiuni | 154x71x91(127) mm |
| Masa | 590 g |
| Alimentare | 2CR5 |
| Husa | ? |
| Serie | 7511278 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | ? |
| Declansator flexibil | nu |
| Armare | automata |
| Temporizare | electronica |
| Timpi expunere | reglati automat intre 1/2 si 1/500 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | Retractabil zoom |
| Filet filtre | 40.5 mm |
| Model | Minolta Lens |
| Focala/luminozitate | 35-105 mm / F4-6.7 |
| Diafragme | reglata automat intre 4-27 |
| Punere la punct | autofocus (0.7 m - infinit la 35 mm, 1.2 m - infinit la 105 mm) |
| Moduri de lucru | automat |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | intern |
| Numar ghid | ? |
| Prevazut cu patina | nu |
| Contact sincro | nu |
| Model lampa | - |
|
Descriere
Poate lucra in modurile zoom manual sau Auto Program Zoom (APZ). Intrarea in modul APZ se face cand senzorul de sub vizor sesiseaza un obiect mai aproape de 6-8 cm. Iesirea din modul APZ se face prin actionarea butoanelor de zoom. Desi aparatul are obturator central, acesta sta deschis pentru a permite oglinzii de focalizare sa realizez punerea la punct. Exista perdele verticale care stau inchise tot acest timp. Dupa focalizare, se inchide obturatorul central, se deschid perdelele verticale, se ridica oglinda, apoi se expune (cu obturatorul central), se coboara oglinda, se inchid perdelele verticale si se redeschide obturatorul central.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.collection-appareils.fr/x/html/camera-2384-Minolta_Riva%20Zoom%20105i.html
http://camera-wiki.org/wiki/Minolta_Riva_Zoom_105i
Locatia
01-013
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|