| Marca |
Ihagee |
| Model | Exa I a |
| Tara de provenienta |
DDR |
| Perioada de fabricatie | 1965-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | reflex monoobiectiv |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | nu |
| Telemetru | claritate |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 132x91(120)x48 mm corp, 132x91(120)x84 mm cu ob 50 mm |
| Masa | 492 g / 570 g cu vizor / 714 g cu vizor si ob 50 mm |
| Alimentare | nu |
| Husa | ? |
| Serie | 465212 |
|
Obturator
| Tip | tip Exa |
| Model | - |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | B, 1/30, 1/60, 1/125, 1/175 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | da, Exakta |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 49 mm |
| Model | Domiplan 50 mm 1:2.8 |
| Focala/luminozitate | 50 mm / F2.8 |
| Diafragme | 2.8/4/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 0.75 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | 6259218 |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | nu |
| Contact sincro | coaxial |
| Model lampa | - |
|
Descriere
Vizor detasabil ce se poate inlocui cu pentaprisma. Comutator moduri sincro blitz pe inelul timpilor de expunere. Declansatorul este actionabil cu mana stanga. Obturator special: deschiderea se face prin ridicarea oglinzii, iar inchiderea, cu ajutorul unul sector de cilindru. Oglinda sta ridicata cat timp nu este armat, astfel ca in vizor nu se vede nimic. Levier blocare declansare accidentala.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.collection-appareils.fr/x/html/appareil-11088-Ihagee_Exa%20Ia%20(type%202)%20.html
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Exa_Ia
Locatia
v1
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|