| Marca |
Olympus |
| Model | Trip 35 |
| Tara de provenienta |
Japonia |
| Perioada de fabricatie | 1967-1984 |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | rotativ |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic autoresetabil |
| Exponometru | automat |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 119x72x58 mm |
| Masa | 392 g |
| Alimentare | nu |
| Husa | material sintetic |
| Serie | 2990797 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | ? |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | reglati automat sau 1/40 la folosirea unei diafragme manuale (flash) |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 43.5 mm |
| Model | Olympus D. Zuiko |
| Focala/luminozitate | 40 mm / F2.8 |
| Diafragme | automat sau 2.8/4/5.6/8/11/16/22 cu flash |
| Punere la punct | 1 m - infinit (sau pictograme) |
| Moduri de lucru | manual/automat |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | central/coaxial |
| Model lampa | - |
|
Descriere
Varianta cu declansator argintiu a aparatului 1071. Aparat cu expunere automata. Se selecteaza sensibilitatea filmului de pe obiectiv. In jurul lentilei are elementul fotosensibil al exponometrului. Daca se utilizeaza flash-ul, timpul de expunere este fix: 1/40. Nu necesita alimentare. In vizor, in dreapta jos este o mica fereastra prin care se poate vedea diafragma selectata. In caz de lumina insuficienta, blocheaza declansarea si ridica o lamela rosie in vizor.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://en.wikipedia.org/wiki/Olympus_Trip_35
Locatia
01-009
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|