| Marca |
Voigtlander |
| Model | Vitessa T |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1956-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | tija verticala glisanta |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 (1/4 pe surub husa) |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | manual |
| Telemetru | coincidenta |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 136x82x58 mm corp, 136x82x95 mm cu ob 100 mm |
| Masa | 646 g / 898 g cu ob 100 mm, filtru si parasolar |
| Alimentare | nu |
| Husa | piele |
| Serie | 11 20511 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Synchro-Compur |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | mecanica |
| Timpi expunere | B, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | da, Voigtlander Bessamatic |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 40.5 mm |
| Model | Voigtlander Dynaret 100 mm 1:4.8 |
| Focala/luminozitate | 100 mm / F4.8 |
| Diafragme | 4.8/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 1 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | 4198527 |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial |
| Model lampa | - |
|
Descriere
Pe baza exponometrului se seteaza indicele de expunere. Acesta coreleaza perechile timp-diafragma ce pot fi alese prin rotirea inelului timpului de expunere. Comutator sincro X/M. Permite scoaterea si reintroducerea unui film partial expus prin notarea numarului de cadre expuse, tragerea in caseta, iar la reintroducere se armeaza succesiv (tinand actionata o parghie de la partea inferioara) pana ce contorul de cadre arata pozitia dorita. Sub obiectiv are un picior basculant ce permite aparatului sa stea in pozitie orizontala pe masa, fara a se rezema in obiectiv. Prevazut cu filtru UV si parasolar metalic.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.collection-appareils.fr/x/html/appareil-11765-Voigtlander_Vitessa%20T.html
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Vitessa_T
Locatia
v1
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|