| Marca |
KMZ |
| Model | Zenit E |
| Tara de provenienta |
URSS |
| Perioada de fabricatie | 1965-1986 |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 (1/4 pe surub husa) |
| Vizare | reflex monoobiectiv |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | manual |
| Telemetru | claritate |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 138x94x56 mm corp, 138x94x113 mm cu ob 58 mm |
| Masa | 660 g body / 874 g cu ob 58 mm |
| Alimentare | nu |
| Husa | piele |
| Serie | 84004531 |
|
Obturator
| Tip | focal |
| Model | perdea orizontala |
| Declansator flexibil | da |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | da |
| Timpi expunere | B, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | da, M42 |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 49 mm |
| Model | Helios-44-2 58 mm 1:2 |
| Focala/luminozitate | 58 mm / F2 |
| Diafragme | 2/2.8/4/5.6/8/11/16 |
| Punere la punct | 0.5 m - infinit |
| Moduri de lucru | manual |
| Serie | 84339184 |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Capac protectie obiectiv
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
https://www.sovietcams.com/cameras/detail/4x6acf955y5h90sdds44mbbsxq
http://clicclac.free.fr/clicclac.php?page=marques_pays.php?pays=URSS
Locatia
A1
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|