| Marca |
Agfa |
| Model | Optima 1 |
| Tara de provenienta |
Germania |
| Perioada de fabricatie | 1960-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | levier |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | metal |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | automat |
| Telemetru | nu |
| Programe | nu |
| Dimensiuni | 134x92x68 mm |
| Masa | 630 g |
| Alimentare | nu? |
| Husa | ? |
| Serie | CU 2363 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | Prontor Lux |
| Declansator flexibil | nu |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | nu |
| Timpi expunere | B, reglati automat (1/60-1/500) |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | 35 mm |
| Model | Agfa Color Agnar |
| Focala/luminozitate | 45 mm / F2.8 |
| Diafragme | Automat/2.8/4/5.6/8/11/16/22 |
| Punere la punct | 1 m - infinit (cu pictograme) |
| Moduri de lucru | automat? |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | - |
| Prevazut cu patina | da |
| Contact sincro | coaxial |
| Model lampa | standard |
|
Descriere
Exponometru automat cu seleniu. Indicator de expunere corecta in vizor. Selector de sensibilitate pe obiectiv. Butonul de rebobinare se deblocheaza cu parghia alaturata (butonul mai mic alaturat).
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.collection-appareils.fr/x/html/appareil-72-Agfa_Optima%20I.html
Locatia
01-008
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|