| Marca |
Olympus |
| Model | XA2 |
| Tara de provenienta |
Japonia |
| Perioada de fabricatie | 1980-? |
| Pret | ? |
|
Film
| Tip film | 135 |
| Format cadru | 24x36 |
| Avans film | rotativ |
| Retur film | rotativ |
|
Corp
| Material | plastic-metal |
| Fixare trepied | 1/4 |
| Vizare | directa |
| Contor cadre | mecanic |
| Exponometru | automat |
| Telemetru | nu |
| Programe | Flash on/off |
| Dimensiuni | 104(143)x65x40 mm |
| Masa | 208 g / 276 g cu blitz |
| Alimentare | 2xAG13, 1xAA pentru flash |
| Husa | ? |
| Serie | 4957547 |
|
Obturator
| Tip | central |
| Model | ? |
| Declansator flexibil | nu |
| Armare | odata cu avansul |
| Temporizare | da |
| Timpi expunere | reglati automat intre 2 sec si 1/750 |
|
Obiectiv
| Interschimbabil | nu |
| Extensibil | nu |
| Filet filtre | nu |
| Model | D.Zuiko |
| Focala/luminozitate | 35 mm / F3.5 |
| Diafragme | reglata automat? |
| Punere la punct | 3 pictograme (1 m - infinit) |
| Moduri de lucru | automat |
| Serie | - |
|
Flash
| Tip | extern |
| Numar ghid | 10 |
| Prevazut cu patina | nu |
| Contact sincro | dedicat |
| Model lampa | dedicat, A11 |
|
Descriere
Capac glisant peste vizor si obiectiv, totodata comutator on/off. La partea inferioara, comutator normal/battery check (indicatie sonora)/self timer. Distanta reglabila in trei trepte (portret/grup/peisaj). La inchiderea capacului glisant, distanta este setata la modul grup. Selector sensibilitate. Pornirea blitului atasat este comandata mecanic, printr-o parghie. Blitz-ul are selector 100 ISO/FULL/400 ISO.
Surse documentare (*Posibil ca unele link-uri sa nu mai fie disponibile)
http://www.olympus-global.com/en/corc/history/camera/popup/capsule_xa2.html
http://www.collection-appareils.fr/x/html/appareil-24-Olympus_XA2.html
http://camerapedia.wikia.com/wiki/Olympus_XA
http://www.diaxa.com/flash.htm
Locatia
01-008
|
Estimari
*** Estimarile valorii, raritatii si acuratetii informatiilor sunt aproximative si nu exprima valoarea reala a aparatului, sunt orientative si uneori pot fi total eronate. ***
|